Americké hvězdy WNBA přijely do Česka. Chtějí podpořit rovné příležitosti žen ve sportu
Americká basketbalistka Kia Vaughn naše hlavní město moc dobře zná, pět sezon působila v týmu USK Praha. Tentokrát však do České republiky zavítala s Danielle Robinson v rámci programu Basketball Sports Envoy. Jeho záštitu přebrala americká ambasáda a ve spolupráci s Českým olympijským výborem a Českou basketbalovou federací vznesla jasnou vizi – podpořit rovné příležitosti žen ve sportu.
Hráčky WNBA strávily v České republice čtyři nabité dny. V úterý se setkaly s dalšími ženami z oblasti sportu i mimo něj a diskutovaly v rezidenci amerického velvyslance o způsobech, jak rozšířit sportovní příležitosti pro dívky a ženy.
„Témata, která se řešila, byla spojená s rovností mužů a žen ve sportu i mimo něj. Povídaly jsme si o zkušenostech, které obě hráčky mají, a dále rovněž o tom, jak bychom se měly jako ženy podporovat,“ popsala předsedkyně Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV Ilona Burgrová, která v panelu doplnila americké hráčky.
Zahraniční sportovkyně vnesly do diskuze zajímavé poznatky a porovnání. „Danielle Robinson spojila sportování žen s jejich úspěchy a odolností v exekutivních pozicích velkých společností. Uvedla, že v USA 70 % ženských CEO ve velkých firmách jsou ženy, které sportují. Kia Vaughn zdůraznila velký přínos sportu pro vymanění se z nepříznivých sociálních podmínek,“ doplnila Alice Němcová Tejkalová z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Všechny panelistky pak zmiňovaly, jak důležité je využití ženského potenciálu v řízení sportovních organizací, vyzvedly organizační schopnosti žen, jejich velkou vytrvalost.“
V publiku nechyběly bývalé či současné sportovkyně, ženy, které působí v manažerských pozicích v rámci sportovních federací nebo klubů, ale i ty, jež se zabývají rovností mužů a žen mimo sport.
„Společnost se nějakým způsobem vyvíjí, ženy se posouvají dál a dál a my bychom byly rády, kdyby to sportovní prostředí reflektovalo a dalo možnost sportovat co nejvíce lidem – ať už ženám nebo mužům. Jde nám o to, abychom myšlenku aktivního života rozšířily mezi co nejvíce lidí. A chceme, aby se podobný poměr mužů a žen objevoval i ve vedoucích pozicích, ne jenom mezi aktivními sportovci,“ uvedla Burgrová.
Tomuto tématu se Český olympijský výbor věnuje dlouhodobě. Mimo jiné je rovněž součástí projektu GAMES zaměřeného právě na rovné příležitosti ve sportu a větší zapojení žen do vedoucích pozic ve sportovních organizacích.
Jde nám o to, abychom myšlenku aktivního života rozšířily mezi co nejvíce lidí. A chceme, aby se podobný poměr mužů a žen objevoval i ve vedoucích pozicích, ne jenom mezi aktivními sportovci.
Kromě setkání v rezidenci velvyslance měly americké hráčky v České republice na programu i další debaty, například na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, a především několik tréninků. Jedním z cílů programu Basketball Sports Envoy je totiž inspirovat a posilovat dovednosti mladých sportovkyň. S úspěšnými hráčkami si tak zatrénovaly mladé české reprezentantky, basketbalistky ze školního klubu Sadské Vosy i děti podpořené Českou olympijskou nadací.