5 programů
1) Hypoxická příprava a enviromentální adaptace
Vysokohorská a hypoxická příprava jsou integrální součástí přípravy všech vyspělých států. Cílem tohoto projektu je vytvoření národních doporučení v této oblasti a jejich komunikace realizačním týmům a závodníkům. Garantem tohoto programu je MUDr. Jiří Dostal. Součástí je i příprava detailního přehledu center pro tuto přípravu a získávání poznatků ve spolupráci se zahraničními odborníky.
DOKUMENTY
2) Použití umělé inteligence jako nástroje pro řízení tréninku vrcholového sportu
Cílem této části projektu je zlepšit výkonnost českých sportovců a posílit jejich konkurenceschopnost na mezinárodní scéně díky efektivnější práci odborníků v oblasti sportu díky AI (např. analýza dat, analýza výkonů, predikce a prevence zranění, optimalizace tréninkových programů, taktické plánování a mentální příprava sportovců a další. Tento program garantuje Mgr. Lenka Kovářová, Ph.D.
DOKUMENTY
3) Vyšetření svalové typologie a její následná aplikace v tréninku
Svalová typologie je důležitým faktorem, který ovlivňuje odborný přístup k tréninku. Je důležitá pro strategii periodizace, plánování, vylaďování, taktickou přípravu, prevenci předcházení přetížení a přetrénování či nutrici. Garantem této části projektu je PhDr. Jan Cacek, Ph.D.
DOKUMENTY
4) Prevence a terapie zdravotních komplikací u vrcholových sportovců
Na vrcholné úrovni reprezentuje řada sportovců s chronickými onemocněními, jako jsou diabetes 1. typu nebo astma. Cílem je tedy podpora pracovišť, která by jednak pomáhala, radila a léčila sportovce s těmito onemocněními, řešila komplikace, pomáhala je navrátit na výkonnostní úroveň a zlepšit jejich výkonnost. V rámci této spolupráce uzavřel ČOV memorandum s IKEM týkající se péče o sportovce s diabetem 1. typu a zároveň chtějí společně šířit osvěty o pohybu a sportu jako skvělé prevenci diabetu 2. typu. Tuto část projektu zaštiťuje šéflékař Českého olympijského týmu, MUDr. Jiří Neumann.
DOKUMENTY
5) Detekce a práce se sportovními talenty s poruchami proprioceptivních gnostických funkcí
Propriocepce, neboli vnímání vlastního těla v prostoru, je klíčová pro koordinaci pohybů, udržování rovnováhy a tvorbu nových pohybových dovedností. Její poruchy mohou vést k omezení motorických schopností, respektive kvalita proprioceptivního zpracování je významným předpokladem sportovního talentu. Projekt je zaměřen na získání zařízení, která jsou schopna objektivně měřit, digitalizovat a analyzovat různé aspekty propriocepce, včetně vnímání polohy, smyslu pro pohyb a kinestetického vnímání. Program číslo 5 zajišťuje prof. PaeDr. Pavel Kolář, Ph.D.