Trénovala, čekala a doufala! Bojovnice Fišerová vyhlíží Paříž a chytla nový impuls
Se životem jako na houpačce se pere už od začátku roku. Jenže na Světovém poháru v pražské Troji ji emoce nahoru dolu provázely v extrémně rychlém sledu. Olympijskou místenku do Paříže v kayak crossu pro ni vyjela parťačka Tereza Kneblová. Jen o pár minut později ji však po vítězném finále rozhodčí opožděně penalizovali, a slzy štěstí se proměnily v zoufalství. „V první chvíli jsem si říkala, že když je člověk na dně, ještě ho zakopou pod zem,“ přiznala vodní slalomářka Tereza Fišerová.
Nakonec jí však osud přece jenom přál. Britové totiž nevyužili extra kvótu pro novou olympijskou disciplínu, protože dvě jejich nejlepší ženy zároveň soutěží na kajaku i kanoi. Místo tak připadlo České republice, a to díky čtvrtému místu Terezy Kneblové v olympijské kvalifikaci v Praze. Dle domácích nominačních kritérií bude v Paříži závodit právě Fišerová.
„Jsem nadšená. Podruhé se podívám na olympijské hry, ve Francii to bude něco úplně jiného. Těším se hlavně na tu atmosféru, která v Tokiu trochu chyběla. Když jsem viděla, jak velké jsou tribuny u kanálu, je mi jasné, že to bude zážitek na celý život,“ hlásila Fišerová. „Je pravda, že už po svěťáku v Praze jsem měla informaci, že nemám přestávat trénovat, protože tu existuje malá naděje. Tak jsem trénovala, čekala a doufala.“
Je to nový impuls, pojedu na olympiádu a motivace k tréninku je mnohem větší. Chci se vykopat zpátky nahoru!
Plán měla pro obě varianty. „Po prvním smutku jsem se nad to povznesla. Říkala jsem si, že pokud se tam dostanu, má to tak být, a jestli ne, musím si pořádně odpočinout a dát se stoprocentně do kupy. Byla jsem vyrovnaná. A ono to vyšlo,“ líčila šestadvacetiletá reprezentantka. „Je to nový impuls, pojedu na olympiádu a motivace k tréninku je mnohem větší. Chci se vykopat zpátky nahoru!“
Ambice v kayak crossu ale nedokáže ani odhadnout. „Člověk nikdy neví, jak to dopadne. Bude těžší dávat si nějaký cíl. Vždyť se podívejte na Vítka Přindiše, který obětoval celou zimní sezonu, aby tu místenku vybojoval. Jeden špatný záběr a všechno to spadlo. Bude záležet i na štěstí, jak se mi jízda zrovna povede a koho dostanu do rozjížďky,“ vysvětlila Fišerová.
Taktická příprava je o poznání složitější než u klasického vodního slalomu. „Musíte umět rychle reagovat a správně se rozhodovat, v tom je to těžší,“ uvažuje. „Učíme se, jak k tomu přistupovat a trať si procházíme s mnohem více možnostmi, které mohou nastat. Sice je branek v kayak crossu míň, ale možností je víc.“
Kayak cross může taky víc bolet. Fišerová už dvakrát čelila zranění v oblasti oka. I proto mají závodníci jiné nebo speciálně upravené pádlo. „Na listu musí být určitý rádius a nesmí být vidět kování. Existují speciální pádla, se kterými já nejezdím, ale mám to své oblepené kevlarovou páskou, která mi rádius zvyšuje tak, aby nebyl ostrý a nebyl vidět kov.“
Po bolavých zkušenostech mám trochu větší respekt. „Přece jen když člověk má dvakrát rozseklé oko, má strach,“ přiznala Fišerová. „Po několika závodech už k tomu přistupuju jinak. Snažím se mít větší přehled o tom, co se kde děje a nejít do toho jako blázen, a to mi pomáhá k lepší orientaci.“