Špičkování olympioniků. Běžte na šerm, nic si nezlomíte, smál se drsňák Jurka
Snowboardcross vás dostane svou rychlostí, šerm zase svou elegancí. Dva zdánlivě odlišné světy zimního a letního sportu přesto mohou mít cosi společného. Své o tom vědí čeští olympionici snowboardcrossařka Vendula Hopjáková a šermíř Jakub Jurka, kteří přišli besedovat s mladými sportovci na Olympiádě dětí a mládeže v Olomouckém kraji.
Sportovci se totiž musí vypořádat i občasnými bolístkami. „Snowboardcross je disciplína, při které se čtyři holky nebo kluci snaží být co nejrychleji v cíli a na cestě zdolávají různé zatáčky, boule, schody nebo skoky,“ popisovala Hopjáková. „Musíme skočit, býváme i v pěti metrech nad zemí, letíme dvacet metrů. Opravdu je to náročné na psychiku a občas s tím mívám problémy.“
S vysokou rychlostí a dlouhými skoky souvisí i zranění. Hopjákovou však sužují víc, než je běžné. „Naposledy jsem se zranila v zimě na olympijských hrách Pekingu, kdy jsem si v ruce zlomila obě kosti na několikrát. Taky jsem měla třikrát vykloubené rameno, otřesy mozku, zlomila jsem si i druhou ruku nebo natrhala vazy,“ vypočítala.
„Když se vám zlomí čepel, stane se z kordu opravdu meč. A když se proti vám rozběhne stokilový borec, projde zlomená čepel i kevlarem.
Je oproti tomu šerm bezpečný?
„Jak se to vezme. Ale ano, je, jděte na šerm, tam si nic nezlomíte,“ smál se Jurka, který pochází šermířské dynastie. A ještě si stihl do své zimní kolegyně rýpnout. „Šerm sice není tak nebezpečný, ale zase jsou tam super lidi.“
Zobrazit příspěvek na Instagramu
V kordu, kterému se Jurka věnuje, soutěží vysocí a svalnatí sportovci. „Je to úpolový sport, opravdu do sebe jdeme naplno. Jde o zápas, není to hra. Občas se někomu povede něco udělat,“ přiznal. „Před rokem jsem měl probodnutou ruku, od prstů po předloktí mi soupeř zajel čepelí. Cítil jsem, že mě něco štíplo, protřepal jsem si ruku a najednou mi říkali: Kubo, máš zkrvavenou rukavici. Došermoval jsem zápas a zjisti, že nemůžu hýbat malíčkem. Půl roku jsem pak měl trochu paralyzovanou ruku.“
Zranění se v šermu stávají navzdory přísným pravidlům týkajících se zbraně a kevlarovému oblečení, které je chrání. „Když se vám zlomí čepel, stane se z kordu opravdu meč. A když se proti vám rozběhne stokilový borec, projde zlomená čepel i kevlarem,“ vysvětlil a se smíchem dodal: „Nic horšího se mi ale nestalo, jen jsem měl ještě vyražené zuby. Soupeř mě omylem trefil chráničem ruky, vykloubil mi čelist a zuby někam odletěly. Na chvilku jsem si lehnul, zatlačil jsme čelist zpátky a šermoval dál.“
Každý den se na Olympiádě dětí a mládeže mohou mladí sportovci potkávat se špičkovými sportovci a debatují třeba nad tématy cestování, studia, regenerace či výživy. Čeští sportovci je inspirují, motivují a sdílení s nimi olympijské hodnoty.