Kinue Hitomi. Žena, která předběhla dobu
Byla ikonou své doby a dodnes patří mezi nejvýraznější postavy v historii boje za rovnoprávnost žen. Japonská atletka Kinue Hitomi předčasně zesnula už před 90 lety. Silnou stopu však zanechala i u nás. Vždyť v Československu dokonce závodila!
Atletka Kinue Hitomi (1907-1931) byla první japonskou olympijskou medailistkou, která se svými sportovními úspěchy zasloužila o změnu pohledu na ženy 20. století, a která svou vytrvalostí, laskavostí a smyslem pro rovnoprávnost žen nejen ve sportu vyvolala v roce 1930 v tehdejším Československu hlubokou vlnu sympatií a přátelství. Letos si připomínáme 90. výročí její předčasné smrti.
Česká olympijská akademie ve spolupráci s Česko-japonskou společností a Národním muzeem uspořádala v úterý 7. září 2021 v přednáškovém sále Historické budovy Národního muzea vzpomínkovou akci právě na Kinue Hitomi.
Foto: Martin Kubica
Součástí programu byl křest knihy s názvem Kinue Hitomi – žena, která předběhla dobu od spisovatelky a režisérky Olgy Struskové, která osobně pořadem prováděla. Výpravná publikace přináší mimo jiné rozhovory s českými i japonskými sportovkyněmi, které na její odkaz navázaly v minulosti (např. Dana Zátopková, Adolfina Tačová, Júko Arimori, Jarmila Kratochvílová, Šárka Kašpárková) a navazují i v současnosti (Zuzana Hejnová, Nikola Ogrodníková, Aneta Holasová, Haruka Kitaguči).
Jejich vyprávění doplňují názory osobností, které sportovní úspěchy žen přibližují v historických a společenských souvislostech. V knize samozřejmě nechybí ani vzpomínka na Věru Čáslavskou.
Vedle místopředsedy České olympijské akademie Zdeňka Škody, který z knihy přednesl krátký úryvek, vystoupil na pódiu i hudebník Jiří Šámal s nástrojem zvaným hang drum. Krátké slovo si vzal také Ito Naoyuki (ředitel Japonského kulturního a informačního centra Velvyslanectví Japonska v ČR).
Mezi hosty zavítali Adolfína Tačová (pamětnice tokijských her v roce 1964), Jarmila Kratochvílová, Šárka Kašpárková, Aneta Holasová (účastnice letošních her) , dcera Věry Čáslavské Radka či sportovní historik František Kolář.